Mikortól szoktassuk le a gyermeket az éjszakai pelenkáról?

Pár hete egy ismerősömmel beszélgettem, aki a cseppcsengők után érdeklődött a 2,5 éves gyermekének. A kislány nappalra már szobatiszta (jelez), de éjszaka még rendszerint bepisil.


Az ismerősömet természetesen megnyugtattam, hogy nincs szükségük jelenleg pisicsengőre, hiszen ebben a korban még teljesen természetes, hogy nem ágytiszta egy gyermek éjszaka (sőt inkább nagyon ügyes, hogy nappal már nincs szükség a pelenkára), de mégis elgondolkodtatott, hogy honnan tudhatja egy szülő, hogy mikortól nem „normális” ha a gyermek még mindig használ pelenkát éjszaka? Ennek jártam utána.

Éjszakai szobatisztaság a nappali szobatisztaság kialakulása után

Egyértelmű biológiai okok miatt nehezebb elérni az éjszakai szobatisztaságot mint a nappalit. A délutáni alvás rövidebb mint az éjszakai, így azt könnyebb kibírni bepisilés nélkül. Ahogy a gyermek fejlődik, egyre tovább bírja majd, míg végül kialakul az ágytisztaság/ éjszakai szobatisztaság és nincs szükség éjszakai pelenkára.

„A nappali szobatisztaság elérése után sok gyereknek még mintegy hat hónap kell, hogy képes legyen egész éjjel is visszatartani a vizeletét.”
/Alison Mackonochie – Szobatisztaságra nevelés /

Elég érett a gyermekem ahhoz, hogy elhagyjuk az éjszakai pelenkát?

Ellenőrző lista Alison Mackonochie Szobatisztaságra nevelés című könyve alapján

Napközben nincs vagy alig van baleset.
A gyermeket zavarja ha bepisil / pisis lesz az alsóneműje.
Ha kell, akár 4 órán át vissza tudja tartani a vizeletét.
Előfordul, hogy száraz pelenkával ébred az éjszakai vagy a délutáni alvás után.

Hány éves kortól érdemes komolyan venni az éjszakai pelenka elhagyását?

Az orvosok 5 éves korig nem tekintik problémának az éjszakai ágybavizelést. Ha 5 éves kor után is rendszeresen bepisil a gyerek éjszaka, akkor érdemes átgondolni, hogy milyen okok állhatnak a háttérben.

  1. Előfordulhat testi vagy fejlődési zavar, vagy pusztán lassú fizikai érés.
  2. Lehetséges, hogy kicsi a hólyagja, hólyaggyengesége van vagy hólyagműködési zavara van.
  3. Kis százalékban okozhatja hormonzavar (antidiurektikus hormon ADH).
  4. Okozhatja szorongás, stressz.
  5. Elenyésző esetben húgyuti fertőzés (ilyen esetben láz, hasi fájdalom, véres vizelet stb. tapasztalható).
  6. Sok ágybavizelő gyermek nagyon mélyen alszik.

Mi a megoldás az éjszakai ágybavizelésre?

Elsősorban a türelem (a gyerekkel és a helyzettel szemben is), hiszen szükség lesz rá az éjszakai ágyneműhúzások alkalmával.

A fent felsorolt okokat átnézve gondolják át, hogy melyik lehet önöknél a legnagyobb esélyjel a ludas. Amennyiben gyulladásra, szervi elváltozásra vagy hormonzavarra gyanakodnak, forduljanak a gyermekorvosukhoz, aki tovább irányítja önöket a megfelelő szakemberhez.

Szorongás vagy stressz esetén igyekezzenek a legideálisabb hangulatot/környezetet megteremteni a gyermek számára, beszélgessenek vele sokat és kérhetik pszichológus szakember segítségét is.

Ha nagyon mélyen alvó, esetleg kicsit lassabban fejlődő gyermekük, akkor érdemes kipróbálni a pisicsengőt, ami gyógyszer és hormonmentes megoldást nyújthat az éjszakai ágybavizelés leküzdésében.

Elem hozzáadva a kosárhoz.
0 elemek - Ft